Our Staff

Staff can log into SharePoint via this link: https://leathersellersfederation.sharepoint.com/sites/pls.

Leadership Team

 
Mr Niall Hand Headteacher
Ms Alison Harbottle Deputy Headteacher: KS4
Mr Nick Chapman Assistant Headteacher: CPD
Mr Tolu Ladejobi  Assistant Headteacher: Access & Inclusion
Mr David McLoughlin Assistant Headteacher: KS3
   

Pastoral & Behaviour

 
Ms Natalie Walters Year 7 Leader
Ms Rebecca Wyatt Year 8 Leader
Ms Chantelle Fionda Year 9 Leader / English Teacher
Ms Patricia Smith Year 9 Leader / Pastoral Manager
Ms Michelle St John Year 10 Leader
Ms Annie Hadley-Stone Year 11 Leader / English Teacher
Mr Matthew King Year 11 Pastoral Manager
Ms Julie Ashworth Home Link Officer
Ms Blessing Alemu Learning Mentor
Ms Jordan Bagwell Learning Mentor
   

Communications

 
Ms Sarah Flinn Head of English
Ms Yasmin Zensen English Teacher (2ic)
Mr Nasar Bhunnoo English Teacher
Ms Amy George English Teacher (Teach First)
Ms Yeliz Kazim English Teacher
Ms Sarah Mussi English Teacher
Ms Jay Nelson English Teacher (Maternity Leave)
Ms Alana O'Donnell English Teacher
Mr Alexander Sciacca English Teacher (Teach First)
Mr Jeremy Molloy Head of MFL
Ms Gaelle Fabian MFL Teacher
Ms Olga Luperon MFL Teacher/Stakeholder Engagement Coordinator
Ms Khadine Shaw Librarian
   

Humanities

 
Mr Dean Vaughan Head of Humanities / Head of History
Mr David Britten Head of Geography / More Able Coordinator
Ms Korkor Burnett Subject Leader -  RE/PSHCE
Ms Klaudyna Kolodziej Geography Teacher
Ms Sanna Graham History Teacher (School Direct)
Ms Sharifa McCogg History Teacher (School Direct)
   

Maths

 
Mr Ike Okey HoF Mathematics
Ms Beverley Nelson Mathematics Teacher (2ic)
Ms Donna Perkins (White) Mathematics Teacher (Maternity Leave)
Ms Latoya Abatan Mathematics Teacher
Ms Olga Buddington Mathematics Teacher
Mr Chris Evans Mathematics Teacher / Pupil Premium
Ms Chloe Harper Mathematics Teacher
Mr Leonidas Kastis Mathematics Teacher (NQT)
Mr Chelston Lord Mathematics Teacher
Mr Michael Taiwo Mathematics Teacher

Science

 
Mr David Falola HoF Science
Mr George Tikum Science Teacher (2ic)
Ms Jessica Aryeetey Science Teacher (Teach First)
Mr Richard Denny Science Teacher / More Able Co-ordinator / Lead Teacher
Ms Kay Bonfield Science Teacher (School Direct)
Ms Deborah Ojumu Science Teacher (School Direct)
Mr David Sandell Science Teacher
Mr Chuks Utomi Science Teacher
Ms Hyacinth Lobo Science Technician
   

Creative & Technology

 
Mr Philip Lea HoF Creative & Technology / Head of Art
Ms Celia Jameson Art Teacher
Ms Sue Bradford Art Technician
Ms Tamsin Boulcher Design & Technology Teacher - Subject Leader
Ms Jackie Potton Technology / Graphics Teacher
Ms Tricia Smith DT Teacher
Ms Wioletta Gallie Head of ICT
Ms Narinder Dhesi ICT Teacher
Mr Vincent Abela Design & Technology Technician
   

Performance

 
Mr Ross McManus Head of Physical Education
Mr Anthony Marcus PE Teacher (NQT)
Ms Adele Modeste School Games Organiser
Ms Gabriella Roseje PE Teacher (UQ)
Ms Erin Lynch Head of Drama (Maternity Leave)
Ms Michelle Mehmet Drama Teacher (Acting Head)
Ms Daniela Rosa Drama Teacher (NQT)
Mr Stephen Clyde Head of Music
   

Student Support

 
Ms Cherene Henry Child Protection, Safeguarding & External Provision Manager
Ms Stella Williams School Counsellor
Ms Tuba Bauhofer EAL Coordinator
Ms Ann-Marie Grealley Midday Meal Supervisor
Ms Lesley Martin Midday Meal Supervisor
   

Special Educational Needs

 
Ms Anna Bachurska SENCO
Ms Helen Cunningham Learning Mentor
Ms Dora Caryk-Goode HLTA
Mr Nebenzial McLean HLTA
Ms Susana Rodrigues HLTA
Ms Marina Scala HLTA
Ms Shakila Ahmed Learning Support Assistant (Maths)
Ms Florence Bauhofer Learning Support Assistant
Mr Darrell Davy Learning Support Assistant (Personal Care)
Ms Adina Dohi Learning Support Assistant (EAL)
Ms Ewa Miksa-Guilherme Learning Support Assistant (Y7 Transition)
Ms Silvia Roggi Learning Support Assistant
Ms Grace Samson Learning Support Assistant (Maths)
Mr Richard Shepherd Learning Support Assistant
Ms Helena Stuiver Learning Support Assistant
Ms Vaanathy Manivannan Learning Support Assistant (Maths/Science)
Mr Dobromir Zlatev Learning Support Assistant (EAL)
   

Administration

 
Mr Martin Cunningham Director of Finance & Operations
Ms Mechelle Paterson Office Manager and Admissions
Ms Fatima Gordon Headteacher's PA
Ms Maria Mitchell PA to Headship Team
Ms Jennifer Devigne-Nicholls Attendance & Welfare Officer
Mr Robi Islam Data Manager
Mr Tim Kirk Finance Officer
Mr Marcel Coker Cover Supervisor
Ms Nicola Beale Administration Officer/Receptionist
Ms Marta Manzanaro Administration Officer
Mr Jack Wardell MRO Assistant
Ms Gill Jackson Examinations Assistant & Admin Support Officer